Analiz

Z Kuşağı Nüfusunun En Yoğun Olduğu Şehirler

Değişen nesillerin iş yaşamına, teknolojiye ve hatta günlük yaşama adaptasyonları farklılık göstermektedir. Türkiye ve üç büyük ile ait Z kuşağına yönelik yoğunlukları aktarmadan önce Z kuşağı nedir öncelikle bunun cevabını vermeliyiz. Hızlı öğrenen ve gelişim gösteren, günümüzde 2000 tarihinden itibaren doğan nüfus Z kuşağı olarak nitelendirilmektedir. En büyüğü 17 yaşında olan bu kuşak teknolojiyle iç içe büyüyor, bilginin ve zamanın hızına çok kolay adapte olabiliyor. Tüketim toplumu içinde büyüyen, dijital yerli olarak da bilinen Z Kuşağının davranışları kendilerinden önceki nesilleri şaşırtmaya devam ediyor. 2017’nin son aylarında ABD’de yapılan bir araştırmaya göre Z kuşağı 5 sosyal platform üzerinde günde ortalama 68 video izliyor. Kendinden önceki bütün kuşaklara oranla da interneti daha bilinçli kullanıyor. Peki Türkiye’de Z Kuşağının en yoğun olduğu bölgeler nereler?

Türkiye genelinde yaptığımız analize göre Z Kuşağı nüfusunun en yoğun olduğu bölgelerin başında Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu geliyor. Şehir olarak ise Şanlıurfa, Türkiye içerisinde ilk sırada bulunuyor. Yaklaşık olarak 2 milyon nüfusu bulunan Şanlıurfa’da nüfusun %47’si (906.728) Z Kuşağından. İlçe olarak baktığımızda ise ilk iki sırada yine Şanlıurfa’nın Harran ve Akçakale ilçeleri Türkiye sıralamasının başında geliyor.

Şırnak ise sıralamada Şanlıurfa’yı takip ederek ikinci sırada yer alıyor. Z Kuşağının nüfusa oranı Şırnak’ta %46 iken Ağrı, Siirt ve Muş’ta ise %43 olarak belirlendi. İlçe olarak baktığımızda ise Şanlıurfa’ya bağlı beldelerden sonra Siirt’in Pervari ilçesi geliyor. Burada Z Kuşağının yaşayan nüfusa oranı %51’dir. Pervari’de toplam 31 bin 819 kişi yaşıyor ve 16 bin 161’i, 2000 yılı ve sonrası doğan Z Kuşağındandır.

Türkiye geneline baktığımızda Z Kuşağı nüfus yoğunluğunun en az olduğu iller ise Tunceli ve Edirne’dir. Tunceli’de yerli nüfusun yaklaşık %18’i  (14 bin 561) Z Kuşağındandır. Edirne’de ise toplam nüfus 401 bin 701 iken Z Kuşağı nüfusu 78 bin 294’tür.

Üç Büyük Şehir Arasında Z Kuşağının En Yoğun Olduğu İl İstanbul

İstanbul, Ankara ve İzmir’e baktığımızda ise sonuçlar oldukça şaşırtıcı. Türkiye’nin yaklaşık 15 milyonluk nüfusuyla en kalabalık ili olan İstanbul’da, Z Kuşağı nüfusu 3 milyon 969 bin 761 kişidir. İstanbul Z Kuşağı nüfusunun en yüksek olduğu il olurken, burada Z Kuşağının toplam nüfusa oranı %27’dir. İstanbul’da Z Kuşağının en yoğun olduğu ilçeler Sultanbeyli, Arnavutköy ve Başakşehir olurken yoğunluğun en az olduğu ise Beşiktaş, Adalar ve Kadıköy’dür.

Başkent Ankara’da ise oran biraz daha düşüyor. Toplam nüfusu 5 milyon 346 bin 518 olan Ankara’da, Z Kuşağı nüfusu ise 1 milyon 372 bin 884 olarak belirlendi. Ankara’nın ilçelerine baktığımızda ise Z Kuşağının nüfusa oranın en yüksek olduğu ilçeler; Pursaklar, Kazan ve Akyurt geliyor.

İzmir’de ise Z Kuşağı oranı %23’te kalıyor. Torbalı, Menemen ve Kemalpaşa oranı genç nüfusun en yoğun olduğu ilçelerdir. İzmir’de Z Kuşağının en az yaşadığı bölgeler arasında ise Foça, Dikili ve Karaburun bulunuyor.

Daha önce hazırladığımız Y Kuşağı Haritasını okumadıysanız buraya tıklayabilirsiniz.

Etiketler

3 Yorum

Yorum yapmak için tıkla