Analiz Teknoloji

Spotify Dünya’nın Müzik Haritasını Çıkardı

Güney Koreli PSY’nin Gangnam Style şarkısıyla tüm dünyayı kasıp kavurması, English Man in New York şarkısını İstanbul’da severek dinlememiz ya da Tarkan’ın Washington da konser vermesi müziğin evrenselliğine verilebilecek en basit örnekler. Coğrafi konumumuza ve kültürel farklılıklara göre müzik zevklerimiz değişse de her şarkı dünyanın her hangi bir yerinde kendine rahatça yer bulabiliyor.

Avrupa’dan Asya’ya, Afiraka’dan Amerika’ya ve Avustralya’ya kadar 100 milyonu aşkın abonesi bulunan müzik platformu Spotify’ın, coğrafi veri görselleştirme şirketi Carto ile birlikte hazırladığı dünyanın müzik haritası (Music Map of World 2.0) ise müziğin evrenselliğini belgeler nitelikte.

Dünyanın farklı ülkelerindeki ve şehirlerindeki abonelerinin konumları baz alınarak oradaki en çok dinlenilen şarkılardan oluşturulan çalma listeleri dünyadaki binlerce şehrin müzik karakterlerini anlamak için eğlenceli bir fırsat. Haritanın üzerindeki yeşil noktalara tıklanarak o şehirde, o hafta içinde en çok dinlenilen şarkılar liste halinde ekranda beliriyor.

Spotify’ın Dünya Müzik Haritası akıllara bazı soruları da beraberinde getirmiyor değil. Mesela akıllı telefonları aracıyla müzik dinlediğini düşünen aboneler aynı zamanda Spotify ile açık adreslerini paylaşıldığından haberi var mı? Ya da Spotify, abonelerinin lokasyon bilgileri şirket içinde ulaşılabilir durumda mı?

Bu konu hakkında konuşan Spotify Veri Hikayecisi Eliot VVan Buskrik böyle bir durumun olmadığını kendilerinin de sadece bir internet sitesinin görebileceği kadar kullanıcı lokasyonlarına ulaşabildiğini söyledi.

Açıklamasının devamında bu interaktif haritanın bir müzik arayüzü olduğunu ve coğrafyanın kültür üzerindek etkilerini araştıranlar içinde harika bir seçenek olabileceğini iddia etti.

Türkiye’nin Müzik Haritası:

Türkiye’de dahi kuzeyinden güneyine doğusundan batısın göre müzik zevklerimiz değişiyor. Spotify ‘ın hazırladığı Dünya Müzik Haritası her hafta güncelleniyor olsa da 27 Nisan tarihli verilere göre İstanbul’da en çok dinlenen şarkı Jawhar’ın Shahraya Blues iken Adana’da Ferman Akgül ilk sırada yer alıyor. Tekirdağ’da Heijan feat Muti’nin Yansın Geceler şarkısı listenin başında, Samsun’da ise 366. Gün ile Sagopa Kajmer çalma listesinin birinci sırasında.

Sizde Dünya’nın Müzik Haritası’nı incelemek isterseniz bu linkten haritaya ulaşabilirsiniz : https://spotifymaps.github.io/musicalcities/

1 Yorum

Yorum yapmak için tıkla