Analiz

Y Kuşağı Hangi Şehirlerde Yaşıyor

Global olarak kabul edilen ilk kuşak olma özelliğini taşıyan Y kuşağı; çalışırken bile özgürlüğüne düşkün. Üretirken dahi çevre ve insan sorunlarının farkında. Sistemin çarklısına karşı gelebilecek kadar cesur, harcamak için genç yaşta işe girebilecek kadar da çalışkan.

Teknolojiye olan düşkünlükleri ve olaylara bakış açısı olarak X kuşağı tarafından sürekli küçümsenseler de gelecek Y ve Z kuşaklarında. Peki Türkiye’nin Y kuşağı Haritası nasıl? Hangi illerde genç nesil daha yoğun yaşıyor? Markalar bu dinamik nesile hangi lokasyonlar üzerinden ulaşabilir?

Y Kuşağı en çok büyük şehirlerde yaşıyor.

Türkiye geneline baktığımızda Y kuşağının çoğunlukla büyük şehirlerde toplandığını söyleyebiliriz. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir Y kuşağının en yoğun yaşadığı iller arasında bulunuyor. Bu durumun ana sebeplerinden biri üniversitelerin ve iş imkanlarının çoğunlukla bu bölgelerde bulunması.

Bursa ve Antalya’da yaşayanların %30’u Y jenerasyonundan. Gaziantep’te yaşayanların % 34’ü; Konya’daki nüfusun ise %32’si Y kuşağından oluşuyor. Diyarbakır’ da yaşayanların ise %37’si Y kuşağıdır.

Y kuşağı nüfusunun en seyrek olduğu iller ise Batı Karadeniz bölgesinde; Zonguldak, Sinop ve Kastamonu olurken; İç Anadolu’da Yozgat ve çevresindeki illeri söyleyebiliriz. Doğu Anadolu bölgesinde ise Kars, Ardahan ve Iğdır’ı Y kuşağı açısından az nüfuslu şehirler olarak belirtebiliriz.

Türkiye genelinde nüfusu en kalabalık il olan İstanbul, Y kuşağının yaşadığı bölge açısından da birinci sırada. İstanbul’da toplam nüfusun %33’ü y kuşağından oluşuyor. Daha detaylı olarak incelediğimizde ise Anadolu Yakasında; Ümraniye ve Pendik’in Avrupa Yakasında ise; Esenyurt, Küçükçekmece ve Bahçelievler’in genç kuşağın yoğun yaşadığı bölgeler olarak söyleyebiliriz. Şile ve Çatalca gibi merkeze uzak olan bölgeler ise Y kuşağının en seyrek yaşadığı semtler arasında yer alıyor.

Başkent Ankara’ya baktığımızda ise toplam nüfusun 5 milyonun üstünde olduğunu görüyoruz. Bu nüfusun %32’si (1 milyon 691 bin 740’ı) Y kuşağının içinde bulunuyor. Keçiören, Mamak, Yeni Mahalle ve Çankaya ise Ankara’da Y kuşağının en yoğun olduğu semtler arasındadır. Ankara’da Y kuşağının en az yaşadığı bölgeler ise İstanbul’ da da olduğu gibi merkeze uzak kesimler.

Türkiyenin en kalabalık illerinden olan İzmir’ de ise yaşayanların %29’u Y kuşağından. Bornova, Karabağlar ve Buca İzmir’de Y kuşağının en yoğun olduğu bölgeler arasında yer alıyor. Çeşme, Urla ve Foça gibi turistik yönleriyle öne çıkan bölgelerde ise Y kuşağının seyrek olduğunu görüyoruz.

Y kuşağını hedefe alan lokasyon merkezli kampanyaları oluşturabilmeniz için verdiğimiz ipuçlarını okumak isterseniz buraya tıklamanız yeterli.

**Birçok kaynakta jenerasyonun doğum tarihi değişiklik gösterse de biz 1982-2004 yılı arasında doğanları Y kuşağı olarak kabul ettik ve haritalarımızı oluştururken bunu dikkate aldık.

 

3 Yorum

Yorum yapmak için tıkla