Analiz Teknoloji

Teknolojinin Yükselen Trendi Sesli Asistan ve Lokasyon

Kleiner Perkins Caufield & Byers’in ortağı Mary Meeker hazırladığı raporda bu yılın yükselen teknoloji trendinin sesli asistanlar ve lokasyona göre kişiselleştirilmiş uygulamalar olduğunu belirtti.

Meeker’in hazırladığı İnternet Trendlerinin 22. Yılı adlı rapor özellikle dijital ortamdaki güçlü bağlantıların firmaların pazarlamasını ve online etkileşimini olumlu yönde etkilediğinin de bir kanıtıdır.

Bu konudaki bir başka görüş ise Park Associates’in Başkan Yardımcısı Elizabeth Parks’dan geldi. Parks, 2017 yılının trendi olarak sesli aktivasyon cihazlarını belirlediklerini söyledi. 2016 yılının verilerine baktıklarında geçen yıla göre sesli asistanların kullanımının %136 artmış olduğunu belirtti.

Pazarlamacılar  bu trendleri reklam stratejileri arasına katmaya başladı.

E Marketer’ın bu ayın başında yaptığı bir tahmine göre 2017 yılının sonuna kadar 35.6 milyon Amerikalı ses ile aktive edilen cihazları kullanmaya başlayacak. Forrester’a göre ise zaten Amerikalı yetişkinlerin %33’ü Google Asistan ve ya Cortana gibi sesli asistan kullanıyor.

Sesli Asistanlar ve Lokasyon

Sorduğunuz soruya verilen cevabın en çok tıklanan link olmasını mı istersiniz yoksa konumunuza göre kişiselleştirilmiş bir cevap mı almak istersiniz? Mesela bir banka ATM’sine ihtiyacınız olduğunu varsayalım, Siri’nin ya da Cortana’nın size bir bankanın bütün atm.lerini mi sıralaması daha kolayınıza gelir yoksa en yakınınızda olanı belirtmesi mi?

Kullanıcıların sesli asistana yöneltilmiş oldukları sorulara konumlarına bağlı olarak verdikleri kişiselleştirilmiş cevaplar ile tam olarak sesli aktivasyon cihazlarının merkezinde bulunmaktadır.

Herkesin artık kabul ettiği bir gerçek var 21. Yüzyılın teknoloji çağı olduğu. Sizde markanız olarak bu çağa ayak uydurmak istiyorsanız emin adımlar atmalısınız.

Geçen hafta yayınladığımız ALDO Pazarlamada Teknolojiden Yaralanıyor başlıklı yazımızda, Nicholas Martire’ın da dediği gibi ”Google, Apple gibi dev şirketler sesli asistan teknolojisine bu kadar çok yatırım yapıyorsa sizin bu gelişmelerden uzak durmak gibi bir lüksünüz yok”.

2 Yorum

Yorum yapmak için tıkla