Analiz Teknoloji

Akıllı Şehirler Markanıza Değer Katar

Akıllı telefonlar artık hayatımızın bir parçası. Akıllı televizyonlara da alıştık. Yavaş yavaş reklamlarını gördüğümüz akıllı beyaz eşyalara da yabancı değiliz. Peki ama akıllı şehirleri hiç duydunuz mu? Duydum ama ne olduğunu tam bilmiyorum diyenlere de yok hiç duymadım diyenlere de bir müjdemiz var. Bugün sizlere akıllı şehirler hakkında bir yazı yazdık.

Nedir bu Akıllı Şehirler?

Kelime anlamı olarak tam karşılığı; Verimliliği ve bağlantıyı artırmak amacıyla kaynakları ve varlıkları yönetmek için sensörlerin ve ya Internet of Things (IoT-Nesnelerin İnterneti) teknolojisinin kullanıldığı şehirlere akıllı şehirler deniliyor.

Trafik lambalarına yerleştirilmiş sensörler ve toplu alanlarda kullanıma sunulan Wi-Fi bağlantıları akıllı şehirlerin en yaygın projeleri arasında sayılabilir. Ancak akıllı şehirleri sadece bunlarla sınırlamak yanlış olur.

Bulut depolamanın ve gelişmiş analitik araştırmaların kullanımının yaygınlaşması, IoT teknolojisinin gelişimi akıllı şehirlerin sayısının artmasında önemli gelişmelerdendir. Bireysel olarak ise vatandaşların akıllı telefonları aracılığıyla belediyeler ile iletişime geçmesinin bu konuda faydası büyüktür.

Akıllı Şehirlerdeki Wi-Fi Bağlantıları Markalar İçin İpucu

Kamuya açık alanlarda arttırılan Wi-Fi erişim noktaları markaların müşterileri hakkında fikir sahibi olabilmeleri için de bir ipucu olarak sayılabilir. Sokaklarda ve parklarda konumlandırılan ücretsiz wi-fi noktaları firmalara hareket halindeki vatandaşların davranışlarını inceleme imkanı sunar. Tüm bu verileri analiz ederek fırsata dönüştürmek ise yine sizin elinizde. (Daha önce akıllı şehirler hakkında yazdığımız makalede bu konuya  detaylı olarak değinmiştik.)

Akıllı şehirler ve markalara olan etkilerinden bahsedildiğinde Shared Mobility (Paylaşılan Hareketlilik) kavramına değinmeden olmaz.  Pazarlamacılar, günümüzde teknolojinin ulaşıma ve insanların şehir içi dolaşma biçimlerine olan etkileri üzerinde düşünmelidirler. Taksiciler ve Uber arasında yaşanan rekabet bu duruma verilebilecek en güncel örnek olabilir.

”Akıllı” kelimesi teknolojinin gelişmesiyle hayatımızda daha çok kendine yer bulacağa benziyor. Akıllı şehirler, telefonlar, arabalar ve beyaz eşyalar bunlardan sadece birkaçı. Unutmayın. Sizde teknolojiye sırtınızı dönmeyip güncel gelişmeleri Location Brain üzerinden takip ederek markanızı istediğiniz konuma getirebilirsiniz.

 

1 Yorum

Yorum yapmak için tıkla