Analiz Pazarlama

Mobil Konum Verileri Lokasyon Teknolojisine Olan Güveni Arttırıyor

Uzmanlar 2016 yılında 12.4 milyar dolar olan lokasyon sektörünün 2021 yılında 32.4 milyar dolara ulaşacağını belirtiyor. Bu rakamsal büyümenin asıl nedenlerinden biri olarak mobil cihazlardan toplanan anonim konum verilerinin lokasyon teknolojilerine olan güveni arttırması gösteriliyor. Peki mobil cihazlar lokasyon verilerindeki doğruluk payını nasıl arttırdı?

Foursquare Eylül ayında hazırladığı raporda mevcut lokasyon verilerinin %80’inin yanlış olduğunu belirtmişti. Şirket kullanıcılarının, kişisel gizlilik için yanlış konum belirttiklerini bazılarının ise arkadaş çevresi içerisinde farklı bir izlenim oluşturmak istemelerinden dolayı birçok kişinin internet üzerinde yanlış konum bildiriminde bulunduğunu iddia etmişti.

Yapılan yeni çalışmalar ise konum verilerindeki doğruluk payının arttığı yönünde oldu. Çünkü kişilerin günlük rutini içerisinde sürekli etkileşimde bulunduğu ve tüm ilgi alanları hakkında bilgi sahibi olan akıllı telefonlar lokasyon verilerinin doğruluk oranını yükseltti. 2018 yılında da mobil aracılığıyla bu sorunun tamamen çözülmesi bekleniyor.

Aplikasyonlar, Kullanıcılar Hakkında Anonim Veriler İçeriyor

Lokasyon verilerindeki doğruluk oranlarının artmasının diğer nedenlerinden biri de; aplikasyon yazılımcılarının nasıl büyük bir güce sahip olduklarını fark etmeleri oldu. Yazılımcılar artık, akıllı cihazlarda yüklü olan uygulamalar sayesinde, cihazın kullanıcısı hakkında birçok bilgiye ulaşılabiliyor. Kişilerin gün içerisinde nereye gittiklerinden, hangi alanlara ilgi duyduklarına kadar haklarında çok değişik ve değerli veriler toplanılabiliyor.

Yazılımcılar ise kullanıcılar hakkında topladıkları bu verileri markalara ve reklamcılara sunuyorlar. Daha güçlü veriler ile oluşturulmuş kampanyalar da firmaların hedef kitlesine daha renkli içerikler ile ulaşmasının yolunu açıyor. Müşterilerin dikkatini çekecek kişiselleştirilmiş reklam içeriklerinin hazırlanmasına da yardımcı oluyor. Mobil cihazlardaki aplikasyonlar üzerinden sağlanan veriler doğru stratejiler ile kullanıldığında markaların müşterileri ile olan iletişim bağı da güçleniyor.

Günümüzde mobil cihazlar, farklı verilerin tümünü birleştiren bağlayıcı araç olarak benzersiz bir konumda yer alıyor. 2018 yılında da mobilin arttırılmış gerçeklik ve yapay zeka ile birleşerek daha da güçleneceğine inanıyoruz.

 

 

Etiketler

1 Yorum

Yorum yapmak için tıkla