Pazarlama Perakende

Kıehl’s Yapay Zeka ve Big Data’dan Yararlanıyor

Big data ve Yapay Zekanın senkronize çalışması ile müşterilere kişiselleştirilmiş içerikler sunmak marka değerini yükseltiyor. Firmaların kitlesini genişletirken Amazon gibi online alışveriş sitelerine karşı da direnmelerini sağlıyor. Küresel pazarda hizmet veren doğal güzellik markası Kiehl’s de son zamanlarda yaptığı yapay zeka ve big data çalışmaları ile adından söz ettiriyor. Kiehl’s’in E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Müdürü Yardımcısı Julia Mavrodin firmanın bu konuda yaptığı yatırımları anlattı.

Kiehl’s’in Yapay Zeka Serüveni

Kiehl’s’in dijital ortama geçişindeki asıl neden perakende mağazalarına gelen müşterilerin online olarak ürünleri tedarik edebildikleri (Amazon, Sephora…) mecralara kaydığını fark etmesi ile başladı. Hem müşterilerini kaybetmemek hem de mevcut kitlesini genişletmek için harekete geçti. Marka, yapılan çalışmaların sonucunda yapay zeka ile desteklenmiş bir SMS sistemi oluşturdu.

Julia Mavrodin, verdiği röportajda müşterilerinin ilk alışverişlerini çoğunlukla perakende şubelerinden gerçekleştirdiklerini belirtti. Ancak daha sonra online ortamlara doğru bir kayışın söz konusu olduğunun da altını çizdi. Mavrodin her zaman amaçlarının; yeni kitlelere ulaşmak ve onları daimi müşteri haline getirmek olduğunu da dile getirdi. Ancak Amazon gibi, hiç değilse resmi olarak hizmet vermedikleri, e-ticaret siteleri ile de baş etmeleri gerektiğini belirtti.

Dijital Pazarlama Başkan Yardımcısı Mavrodin, ”Big Data ve Yapay Zeka ile desteklenmiş tek yönlü bir SMS sistemi oluşturduk. Böylece müşterilerimizi erdemli bir döngüye ekliyoruz.” dedi.

Döngünün işleyiş sistemini ise şöyle anlattı; İlk alışverişlerini mağazadan yapan müşterilerimize kullanılan yapay zeka teknolojisi sayesinde ürününün bitiş süresine göre hatırlatıcı bir e-mail veya SMS gönderiyoruz. Müşterilerimiz dilerse bu mesaj üzerinden direkt olarak sipariş verebiliyorlar. Böylece başka mecralara kaymadan yine direkt bizim üzerimizden alışveriş yapıyorlar.

Müşteri ile Birebir İletişim

Mavrodin, müşterilerinin perakende ortaklarından ya da online sitelerden alışveriş yapmak yerine kendilerini tercih etmelerini özellikle istediklerinin altını çiziyor. Bu durumun asıl sebebinin onlarla birebir iletişim kurmak olduğunu belirtiyor.

Kiehl’s AI ile müşterilerini ve onlara dair verileri elde tutuyor. Böylece müşterilerine hem çevrimiçi hem de sms aracılığıyla doğru zamanda ve doğru kanal ile ulaşabiliyor.

Yapay zeka denilince akıllara çok uç fikirler geliyor olabilir. Kiehl’s’e blogumuzda yer vermemizdeki asıl sebep aslında ne kadar gündelik bir şekilde yapay zekayı ve big datayı pazarlama serüveninizin bir parçası yapabileceğinizi bir kez daha anlatmak. Unutmayın teknoloji geç kalanı affetmez.

Etiketler