Perakende Teknoloji

Perakende Sektörü Dijital Dönüşüme Nasıl Uyum Sağlar

Bir nesli oyuncakları ile büyüten Toys R’us geçtiğimiz günlerde tamamen kapanacağını duyurdu. Bloomberg News’in yaptığı bir habere göre ise 2017 yılının ilk üç çeyreğinde 3 bin perakende mağazası açılırken aynı zaman diliminde 6 bin 5 yüz mağaza kapandı. Tüm bu gelişmeler ise akıllara tekrardan perakende sektörü dijital ortamlara yenildi mi sorusunu getirdi. İşte perakende sektöründe yaşananlara dair son gelişmeleri kaleme aldığımız haberimiz…

Online’da Hızlı Teslimat için Daha Çok Lokasyon

Forrester şirketi ABD’nin Ulusal Perakende Federasyon’u(NRF) için perakende sektörünün geleceği hakkında bir araştırma yaptı. Sonuçları ise perakende sektörünün 2018 yılında daha da büyüyeceğine yönelik oldu. Rapora göre perakende sektöründe hizmet veren markaların %43’ü 2018 yılında şube sayılarında artış planlarken sadece %16’sı şube sayılarında azalmaya gideceğini belirtiyor.

NRF’nin araştırmasına katılan perakende markalarının %42’si yeni şube açmak istemelerinin ilk nedeni olarak online ortamdan aldıkları siparişlerde hızlı teslimatı sağlamak olduğunu belirtti. Perakende sektöründen hizmet verenler e-alışveriş üzerinden aldıkları siparişleri daha çabuk teslim ederek müşteri memnuniyetini artırmak istiyor. Bu hızlı teslimatın yolunun ise farklı lokasyonlara açılan yeni şubelerden geçtiğini düşünüyor.

Forrester Başkan Yardımcısı Sucharita Kodali yeni lokasyonlara şube açmak isteyen markaların şubelerini kapatmayı düşünenlerden daha çok olduğuna dikkat çekti. Kodali akıllı perakendecilerin online ve fiziksel alışverişin aslında el ele ilerlediğini anladığının altını çizerken müşterilerin davranışlarını doğru yorumlayanların bu süreçten başarıyla çıkacağını dile getirdi.

Kişiselleştirme, Mobil ve SEO ilk sırada yer alıyor.

Perakendeciler online ve offline ortamı bir arada yürütmek için birçok yöntem deniyor. Gelişen teknoloji ve değişen müşteri davranışlarına ayak uydurmanın yolu ise dijital ve fiziksel ortamlardaki doğru adımlardan geçiyor.

Müşterilere kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi sunmak perakende sektörünün geleceğinde önemli bir paya sahip. Süpermarketler, perakende giyim mağazaları, alışveriş merkezleri gibi perakende sektöründe hizmet veren markalar müşterilerinin alışveriş alışkanlıklarını detaylı bir şekilde analiz ederek kişiselleştirilmiş kampanyalar oluşturabilir.

Marka üst düzey yöneticilerinden şubelerinizdeki mağaza çalışanlarına kadar tüm ekibinizi teknolojik gelişmelere dair eğitimlere tabi tutabilirsiniz. Çalışanların teknolojiye ayak uydurması ve online sistem hakkında da bilgi sahibi olması şubelerinizin geleceğinde önemli rol oynamaktadır.

Perakendecilerin önemli bir bölümü ise mobil ortamla uyumlu kampanyalar oluşturmayı düşünüyor. Sizde Instagram gibi müşteriye beğendiği ürünü direkt satın almasını sağlayacak sosyal medya uygulamalarına yatırım yaparak yaşanan bu dijitalleşme sürecine uyum sağlayabilirsiniz.

Araştırmaya katılan perakendecilerin %79’u ise bu sene özellikle arama motorlarında üst sırada yer almak (SEO) için çalışmalar yapacaklarını belirtti.

Özetle baktığımızda perakende sektörünün yok olmayacağını ancak bir dijital dönüşümden geçtiğini söyleyebiliriz. Yaşanan bu değişime ayak uyduramayan, risk almaktan korkan markaların ise gelecekte rakiplerine yenik düşme ihtimali oldukça kuvvetli. Her zaman dediğimiz gibi mobil veriler, nesnelerin interneti, yapay zeka, arttırılmış gerçeklik gibi teknolojilere yatırım yaparak sektörünüzdeki yerinizi sağlama almak ya da tarih sayfalarında kaybolup gitmek sizin elinizde.

 

1 Yorum

Yorum yapmak için tıkla