Pazarlama

Sinema Sektörü İçin Lokasyon Merkezli Pazarlamanın Önemi Çok Büyük

Havaların soğumasıyla birlikte insanların ilgisi kapalı alanlara doğru kaymaya başladı. Hafta sonu etkinliklerinin vaz geçilmezi ise tabi ki; sinema. Film severleri vizyondaki yeni filmlerden haberdar etmek ve karını artırmak isteyen sinema sektörüne ise pazarlama alanında 3 tavsiyemiz var.

Film severleri sanal bariyerleriniz ile çevreleyin

Değişik sektörlerde hizmet veren her marka gibi sinema sektörü de müşterilerine ulaşmak için geo-fencing teknolojisinden yararlanabilir. Potansiyel müşterilerini vizyondaki filmlerden haberdar edebilir. Ya da izleyicilerinin daha çok nerelerde bulunduğunu saptayarak oralara reklamlar yerleştirebilir.

Zincir Kampanyalar Oluşturun

Müşterilerinizin ortak noktalarını belirleyip onlara birbirini devam eden kampanyalar sunabilirsiniz. İskandinav ülkelerinde hizmet veren sinema zincirleri CAPA’nın Coca Cola ve bir Norveç gazetesi ile birlikte yürüttüğü kampanyayı da bu duruma örnek olarak verebiliriz.

Gazetenin mobil uygulaması üzerinden reklam veren CAPA, okuyuculara ‘’filmden önce bir bedava kola ister misiniz?’’ sorusunu sordu. Olumlu cevap verip filme giden kitleye ise bir hafta sonra farklı bir kampanya daha sundu. Ve sonuçlara göre müşterilerin %50’si oluşturulan yeni kampanyadan da yararlanarak sinema salonlarının yolunu tuttu.

Kampanyalarınızın etkisini ölçümleyin

Konum verisi kullanılarak oluşturulan pazarlama kampanyalarının en önemli yanlarından biri de; reklam için harcadığınız para ve emeğin size geri dönüşünü ölçümleyebilmenizdir.

STX Entartainmet’ın Bad Moms adlı sinema filminin pazarlama kampanyaları için ünlü lokasyon firması Placed şirketi ile ortak çalıştığını biliyor muydunuz? Şirket daha sonra bu kampanya için harcadıkları her 1 Dolardan, 2,31 dolar kazandığını duyurmuştu.

Lokasyon merkezli pazarlama hangi sektörde hizmet verirseniz verin gelecekteki pazarlama anlayışınız arasında mutlaka yer almalıdır. Bizim bu konudaki önerimiz ise lokasyon hizmeti veren danışmanlık şirketleri ile çalışmaya başlamak için geç kalmayın.

Etiketler

2 Yorum

Yorum yapmak için tıkla