Analiz

Geofencing Nedir Hangi Alanlarda Kullanılabilir

Şehir dışından gelen arkadaşınızı karşılamak için dahi olsa havaalanına gittiğinizde cep telefonu operatörünüzden yurt dışında kullanmanız için size uygun tarifeleri anlatan bir sms alırsınız. Şehir içinde semt değiştirdiğiniz de bile ‘’belediyemize hoş geldiniz’’ mesajları telefonunuza gelir. Zaten AVM’de gezinirken telefonuna bildirim gelmeyen yoktur heralde. Siz de markanız için böyle bir kampanya yürütmek istiyor ancak ne yapmanız gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz. İşte bütün detaylar bu sihirli sözcükte gizli; Geofencing

Geofencing; belirlenmiş bir lokasyonu analiz etmek için GPS ve RFID teknolojilerinin kullanılmasıdır. Daha açık olmak gerekirse markaların belirli bir alan içerisine giren ve potansiyel hedef kitlesi olarak gördüğü kişilere mobil cihazlar aracılığıyla sms,e-posta ya da bildirim göndererek onlarla iletişime kurmasına deniliyor.

Markalardan Kamu Kuruluşlarına Kadar Birçok Alanda Kullanılıyor

Her zaman gittiğiniz alışveriş merkezine girdiniz. Bir giyim mağazasına doğru ilerliyorsunuz. Tam o sırada telefonunuza az önce önünden geçtiğiniz ev aksesuarları mağazasındaki indirimi haberdar eden bir sms geliyor. Yani aslında siz o firmanın daha önce belirlediği ‘’sanal bariyeri’’ içerisine girmiş oluyorsunuz. Mobil cihazınız aracılığıyla konum verilerinizi gören firma da sizi kendinden haberdar etmek için lokasyon merkezli pazarlama tekniklerinden biri olan geofencing teknolojisinden faydalanıyor. Oysa o sms gelene kadar ev aksesuarı bakmak belki de aklınıza dahi gelmemişti.

Geofencing için verebileceğimiz örneklerden biri ise çapraz satış teknikleri. Mesela bir daire baktığınızı varsayalım. Bunun için de yeni yapılmış bir sitede emlakçıyla birlikte ev geziyorsunuz. Ve bulunduğunuz bölgeyi sanal bariyerine eklemiş olan bankadan uygun faizli ev kredisi sms, e-mail’i alıyorsunuz. Petrole girdiğinizde lastikçiden,

Sadece markalar değil, birçok kamu kuruluşu da geofencing’den yararlanıyor. Verilebilecek en güncel örnek ise Kurban Bayramında İçişleri Bakanlığı tarafından kaza riski yüksek olan bölgelerden geçmekte olan sürücülere gönderilen uyarı sms’leri.

Yeri gelmişken konuma dayalı reklamlardan sms aldıkça acaba takip mi ediliyoruz hissine kapılanlar rahat bir nefes alabilir. Çünkü korktuğunuz gibi kimse tarafından takip edilmiyorsunuz. Sadece lokasyon hizmeti veren firmalar ve markaların iletişim halinde olması sonucu geofencing ile belirlediği sanal bariyerler içerisine girdiniz o kadar.

Etiketler

6 Yorum

Yorum yapmak için tıkla