Teknoloji

Apple ARKit ile Haritalara Arttırılmış Gerçekliği Ekliyor

Apple, geçtiğimiz aylarda California’da düzenlenen WWDC17’de iOS11ile birlikte ARKit platformunu da tanıtmıştı. Artırılmış gerçeklik deneyimini sunan ARKit bugüne kadar iPhone ve iPad üzerinde hem tasarım açısından hem de oyun açısından birçok farklı şekilde kullanılmıştı. Apple, şimdi ise haritalar ve navigasyonları ARKit ile nasıl geliştirilebileceğini takipçilerine gösteriyor.

Analistler, Apple’ın ürettiği VR ve AR başlıklarındaki satışlarına bakıldığında kullanıcıların bu yeni teknolojiyi daha çabuk sahipleneceğini düşünüyor. ARKit, arttırılmış gerçekliği deneyimlemek isteyenler için şimdiden en popüler platform olacak gibi gözüküyor.

iOS 11’in tüm dünya da tam olarak ne zaman kullanılabileceği hakkında kesin bir bilgi yok. Ancak şu an için demo versiyonu kullanılabiliyor olmasına rağmen ARKit’ten beklentiler oldukça yüksek. Bu durumun sebeplerinden biri ise Apple’ın yazılım geliştiricilerinin sosyal ağlar üzerinden paylaştığı videolar.

iOS yazılım geliştiricisi Andrew Hart, Twitter’da paylaştığı bir video da şehrin önemli yerlerini gösteren etiketlerini göz önüne sermişti. Hart geçtiğimiz hafta ise yine Twitter hesabı üzerinden başka bir video yayınladı. ARKit ve CoreLocation üzerine yaptığı bir çalışmayı takipçileriyle paylaştı. İşte Andrew Hart’ın  o twiti.. 

Andrew Hart gibi yazılım geliştiricilerin demo sürüm üzerinden yaptığı çalışmalara dahi bakılacak olursa ARKit’in kullanıcılara sunacağı çok şey var. Ancak iOS 11’in sonbahardan önce kullanıma sunulmayacağını meraklılarına bir kez daha belirtmek istiyoruz.

Etiketler

5 Yorum

Yorum yapmak için tıkla